aparat usg-ciąża

Badanie usg w ciąży!

Aparat USG jest chętnie stosowany przez ginekologów podczas ciąży. Dlaczego? Badanie USG jest w pełni bezpieczne dla dziecka i dla mamy, nie wywołuje skutków ubocznych i pozwala wykryć płód już w drugim miesiącu ciąży. To podstawowe badanie, które pozwala lekarzom sprawdzić wymiary i wagę dziecka, a także wykluczyć poważne choroby genetyczne. Nowoczesny, dobrej jakości aparat USG powinien znajdować się w każdym gabinecie ginekologicznym.

Badanie USG jest obowiązkowe podczas ciąży i należy je wykonać co najmniej trzykrotnie. Bardzo istotne jest tzw. połówkowe, czyli badanie USG wykonywane mniej więcej w 20 tygodniu ciąży. Podczas niego lekarz bardzo szczegółowo mierzy dziecko i stara się wykluczyć ewentualne wady, które świadczyć mogą o chorobie. Dla mam to badanie USG może być jednym z najbardziej stresujących momentów podczas całej ciąży.

Kiedy aparat USG dokładnie pokaże narządy płciowe, lekarz jest w stanie określić prawdopodobną płeć dziecka. Nie należy się jednak na to zbyt mocno nastawiać, ponieważ pomyłki zdarzają się jeszcze dość często. Badanie USG pozwala również zaobserwować pracę serduszka dziecka, dzięki czemu lekarz może stwierdzić, czy jest zdrowe. Wiadomość o chorobie w tak wczesnym stadium życia może być dla rodziców szokująca, ale jest bardzo ważna, ponieważ niektóre choroby można wyleczyć jeszcze przed porodem i będzie to dla malucha bezpieczniejsze i mniej inwazyjne.

Badania USG w ciąży są niezwykle istotne i każda przyszła mama powinna o nich pamiętać, tak jak o wszystkich pozostałych obowiązkowych badaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *