budowa

Geotechnika, budownictwo, szalowanie

Geotechnika jest gałęzią inżynierii lądowej, która zajmuje się gruntem a szczególnie jego właściwościami, pod kątem projektów, budowli ziemnych, podziemnych a także fundamentów w budynkach i nawierzchni drogowych. Geotechnika jest nauką interdyscyplinarną.

Oznacza to, że wykorzystuje się w niej wiedzę z zakresu gruntoznawstwa, mechaniki gruntów, geologię a w szczególności geologię inżynierską, chemię, fizykę, mechanikę budowli itp.

Budownictwo, które jest dziedziną działalności człowieka, związaną ze wznoszeniem obiektów budowlanych, ściśle podlega geotechnice, czyli inżynierii lądowej. Zadaniem budownictwa, jest bowiem wznoszenie nowych, kolejnych obiektów budowlanych, z dowolnym przeznaczeniem. Budownictwo to także rozbiórka budynków, niespełniających niezbędnych wymogów technicznych, jak np. wymogi bezpieczeństwa. Podział budownictwa to architektura wodna i lądowa.

Deskowania, które inaczej, nazywane są szalowaniem to nic innego, jak rodzaj formy, która służy do nadania kształtu betonowej mieszance. Rozróżniamy deskowania indywidualne, inwentaryzowane, przestawne, przesuwne, ślizgowe. Deskuje się elementy, ściany lub dachy, które mają konstrukcję szkieletową. Deskowaniu podlegają także elementy konstrukcji żelbetowych i betonowych. Są to konstrukcje tylko tymczasowe. W ich wykonanie, wchodzą drewniane deski, płyty z wodoodpornej sklejki lub płyty metalowe.

Rozmontowuje się je, dopiero wówczas, gdy beton zwiąże. Ten proces trwa od dwóch, do maksymalnie, czterech tygodni. Takich zabiegów, wymagają stropy żelbetonowe, cokoły ogrodzeń, wieńce oraz nadproża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *