ogrodnictwo

Nawozy i oświetlenie roślin a wyższe plony

We współczesnym rolnictwie praktycznie niezbędne jest wspomaganie procesu wzrostu roślin. Tylko wtedy możny uzyskać odpowiednio wysokie plony, zarówno ilościowo, jak i wielkościowo, aby produkcja rolna była opłacalna. Także przy produkcji rolnej na sztucznych podłożach oraz w szklarniach takie działania są niezbędne.

Podstawowym rodzajem działań, które mają wpływ na wzrost roślin to nawożenie. Nawozy mogą być albo sztuczne, albo naturalne. Z racji tego, że coraz więcej uwagi przykładane jest do ekologicznych metod upraw ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną i walory zdrowotne, rolnicy coraz częściej skłaniają się ku nawozom naturalnym. Wychodząc naprzeciw popytowi producenci oferują coraz większą gamę nawozów naturalnych. Takie są na przykład nawozy Biobizz, firmy obecnej w wielu krajach świata. Nawozy te można dobrać pod kątem szczególnych wymagań. Firma oferuje nawozy na wzrost, nawozy na kwitnięcie, zestawy nawozów, rozmaite dodatki, a także podłoża.

Dla wzrostu roślin istotne jest także odpowiednie naświetlenie. Jest ono wręcz niezbędne w szklarniach i tunelach foliowych, oraz wszędzie tam, gdzie uprawy znajdują się na wielopoziomowych platformach. Światło niezbędne jest bowiem do przeprowadzenia fotosyntezy, czyli procesu wytworzenia związków organicznych z materii nieorganicznej. Stąd też na masową skalę stosowane jest sztuczne oświetlenie roślin, które oprócz zapewnienia niezbędnej ilości światła jest stosowane w celu przyspieszenia wzrostu roślin.

Stosowane w rolnictwie oświetlenie roślin to niejednokrotnie złożone systemy oświetlenia sterowane komputerowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *