komórki macierzyste

Świat z punktu widzenia noworodka

Często zastanawiamy się co czuje noworodek, który dopiero co urodził się. Co widzi? Co czuje? Jak postrzega świat oraz wszystkich ludzi, którzy na niego chuchają i dmuchają. Na przełomie lat trwały liczne badania, które próbowały dowieźć, co odczuwa taki malec. Jak wytłumaczyć wszystkie zjawiska oraz procesy, które zachodzą w jego maleńkim organizmie.

Tuż po narodzeniu dziecko widzi, jednakże jego obraz jest bardzo nieostry. Najbardziej wyraźne kształty oraz rozmiary są dostrzegalne z odległości ok 20-30 cm. Dlatego bardzo lubi oraz czuje, kiedy rodzice pochylają się nad jego buzią. W pierwszym miesiącu już potrafi dostrzec oraz rozróżnić kolory. Paleta barw zawęża się do takich kolorów jak pomarańczowy, czerwony oraz niebieski. Dziecko rodzi się z doskonale rozwiniętym już zmysłem słuchu. Pomimo, że nie rozpoznaje wypowiadanych słów, słyszy je doskonale i potrafi rozróżnić przede wszystkim głosy najbliższych.

Głównym narzędziem poznawczym nie tyle noworodka co już niemowlaka jest dotyk. należy zadbać o właśnie ten zmysł i rozwijać go na potęgę. niesamowicie ważny jest dotyk rodzica, dzięki któremu tworzy niezwykłą więź, czuje jego bliskość oraz co za tym idzie – bezpieczeństwo.  Dziś, w sklepach, znaleźć można cały tuzin wielorakich zabawek, które różnią się fakturą, kształtem czy odgłosem lub kolorem. Wkładając takie gadżety do rączek dziecka poznawać będzie ono namacalnie otaczający go świat. Rysy twarzy, zwłaszcza rodziców, rozpoznaje dopiero, albo już w trzecim miesiącu życia.

Zmysł smaku rozwija się bardzo wcześnie. Niemowlak szybko uczy się rozpoznawać smaki, a co ciekawe, tuż po porodzie noworodek najbardziej lubi słodki smak. Nieco później rozwija się mowa oraz rozumienie wydawanych poleceń.

Dziecko pomimo, że jest bardzo maleńkie, jest bardzo skomplikowane. Wiele zjawisk jest jeszcze niewyjaśnionych. Warto pamiętać, że wiele zależy od rodziców, którzy odpowiednimi działaniami rozwijają swojego malca. Dlatego rodzice, apel do was, inwestujcie nie tylko w komórki macierzyste, ale całokształt rozwoju waszych pociech!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *