osuszanie ścian

Zabezpiecz swój dom przed wilgocią

Wilgoć będąca nieodłącznym elementem naszego otoczenia, może stanowić solidne zagrożenie dla trwałości budynków. Ściany, fundamenty oraz dachy nieustannie narażone są na działanie wody z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Wewnątrz budynku wilgoć występuje w postaci pary wodnej powstającej na skutek codziennych czynności takich jak pranie czy zmywanie naczyń.

Od zewnątrz zaś na naszą niekorzyść działa deszcz, śnieg czy mgła. Kolejne poważne zagrożenie dla naszego budynku zwłaszcza w miesiącach zimowych stanowi zamarzanie i rozmarzanie wody wewnątrz murów, co może spowodować rozsadzanie ścian i fundamentów. Zła izolacja fundamentów to kolejna przyczyna zawilgocenia murów, woda w wyniku podciągania kapilarnego może dostać się do położonych wyżej fragmentów ścian i powodować powstawanie przebarwień lub wykwitów solnych. Kolejnym zjawiskiem występującym w tych warunkach jest korozja biologiczna, zawilgocone ściany stanowią idealną pożywkę dla grzybów i pleśni. A to tylko niektóre z konsekwencji jakie możemy ponieść jeżeli nasz budynek nie jest odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wody.

Jednak nawet w takiej sytuacji nie jesteśmy całkowicie bezradni, istnieją sprawdzone sposoby mające na celu osuszanie budynków i osuszanie fundamentów. Jedną z najprostszych i najtańszych metod jest wietrzenie, jest ono jednak skuteczne tylko w przypadku niewielkiego zawilgocenia, i aby spełniło swoją funkcję należy je stosować tylko przy ciepłej i suchej pogodzie.

Kolejnymi bardziej inwazyjnymi sposobami osuszania są otwory Knapenna, otwory z wprowadzanym środkiem higroskopijnym, aktywne ekrany wentylacyjne oraz elektroosmoza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *